Žalúdočná nevoľnosť

Žalúdočná nevoľnosť

Žalúdočná nevoľnosť – nevyhnutný ochranný reflex

Keď sa vám v žalúdku rozlieha nepríjemný pocit slabosti, rozsvieti sa kontrolka – každý, kto trpí žalúdočnou nevoľnosťou, sa bojí, že bude čoskoro vracať. V závislosti od závažnosti žalúdočnej nevoľnosti nám môžu robiť problémy aj každodenné úkony. Liečba žalúdočnej nevoľnosti je však často problematická – príčiny totiž môžu byť rôznorodé. Aký teda môže mať dôvod? A ako sa zbaviť žalúdočnej nevoľnosti a vracania?

Príčiny žalúdočnej nevoľnosti

Postihnutého môže žalúdočná nevoľnosť obťažovať, no v skutočnosti je veľmi užitočná. Je to jasný varovný signál, ktorý vášmu telu oznamuje, že niečo nie je v poriadku. Keď výstražnú kontrolku spustí žalúdok alebo prvé časti tenkého čreva (napríklad v dôsledku dráždivých látok v strave), môže sa to prejaviť vo forme žalúdočnej nevoľnosti. Postihnutému je zle a uvedomuje si, že si musí dávať (veľký) pozor. Príslušnej látke, ktorá mu dráždi žalúdok, by sa mal v budúcnosti vyhýbať. Žalúdočná nevoľnosť v mnohých prípadoch predchádza vracaniu.

Telo si túto citlivosť gastrointestinálneho traktu uvedomuje. Aby sa chránilo pred škodlivými vplyvmi, vytvorilo si mechanizmy, ktorými sa dokáže čo najrýchlejšie zbaviť škodlivín, patogénov a nepríjemných stimulov. Škodlivý obsah tráviaceho traktu sa síce dá podľa možnosti čo najskôr odstrániť hnačkou, no škodlivé látky možno z tela dostať ešte skôr, než sa dostanú do procesu trávenia – vracaním.

Ktoré včasné signály predpovedajú vracanie?

Žalúdočná nevoľnosť nemusí hneď znamenať, že budete vracať. Podráždenie, ktoré upozorní žalúdok a črevá, často spontánne vymizne. V opačnom prípade môže v žalúdku rýchlo vzniknúť nepríjemný pocit. Keď je vracanie nezvratné, obvykle sa ohlási jasnými príznakmi:

  • bledosť tváre
  • silnejúci pocit žalúdočnej nevoľnosti
  • studený pot
  • prudko sa zvyšujúca tvorba slín – telo takto chráni zuby pred agresívnymi žalúdočnými kyselinami

Hlavne posledný prejav sa vyskytuje len tesne predtým, ako postihnutý začne vracať.

Príčiny žalúdočnej nevoľnosti a vracania

Žalúdočná nevoľnosť a vracanie sú nevyhnutné ochranné funkcie organizmu. Spúšťače a interný proces v organizme sú presne koordinované. Keď napríklad zacítime nejaký nepríjemný zápach, čuchové nervy v nose túto informáciu rýchlo odovzdajú centru vracania v mozgu. Keď sa nervy v žalúdku a tenkom čreve dostanú počas trávenia do kontaktu s podozrivými látkami, spravia presne to isté. Okamžite vyšlú nervové signály do centra vracania a postihnutému začne byť zle. Keď sa prekročí určitá hranica, centrum vracania zareaguje – začne proces koordinovať s centrom dýchania a srdcovocievnym systémom a nariadi brušnému svalstvu a bránici, aby sa prudko stiahli. Obsah žalúdka a tenkého čreva je preto z tela veľkou silou vytlačený von – postihnutý vracia.

Existuje veľké množstvo spúšťačov a príčin žalúdočnej nevoľnosti a dokonca aj vracania – od miernych spúšťačov, ktoré sa dajú dať ľahko do poriadku, až po závažné príčiny s potrebou okamžitej lekárskej pomoci:

  • zhnusenie
  • stres
  • cestovná nevoľnosť
  • kofeín, nikotín a alkohol
  • migréna
  • infekcie
  • gastritída (zápal žalúdka)
  • potravinová intolerancia
  • funkčné gastrointestinálne poruchy ako dráždivý žalúdok
  • kolika
  • pyelonefritída (zápal obličkovej panvičky a obličky)
  • apendicitída (zápal slepého čreva)

Všetky tieto faktory a mnohé ďalšie môžu byť zodpovedné za vznik žalúdočnej nevoľnosti. Žalúdočná nevoľnosť a vracanie sú v každom prípade prejavom toho, že v tele niečo nie je v poriadku. Preto tieto varovné signály neignorujte.

Príčiny chronickej, permanentnej alebo opakovanej žalúdočnej nevoľnosti

Chronická, nepretržitá alebo opakovaná žalúdočná nevoľnosť môže mať mnoho príčin. Najčastejšie sa spomína žalúdočná nevoľnosť v tehotenstve. Opakovaná žalúdočná nevoľnosť však môže byť spojená aj s alergiami, potravinovou intoleranciou alebo poruchami ako dráždivý žalúdok (funkčná dyspepsia) a syndróm dráždivého čreva. K žalúdočnej nevoľnosti často dochádza po jedle, čo je dôvod, prečo sa ľudia s chronickou žalúdočnou nevoľnosťou začnú báť jesť. Niektorí ľudia v dôsledku chronickej žalúdočnej nevoľnosti veľmi schudnú a okolie ich môže považovať za anorektikov, hoci nimi nie sú.

Na vine však nie je vždy gastrointestinálny trakt. Okrem častých spúšťačov môžu žalúdočnú nevoľnosť vyvolať aj choroby obličiek, srdca alebo vysoký krvný tlak. Preto je pri opakovanej žalúdočnej nevoľnosti dôležité sa poradiť s lekárom.

Chronická žalúdočná nevoľnosť je diagnostikovaná vtedy, keď platia nasledujúce podmienky:

  • Žalúdočná nevoľnosť pacienta obťažuje (je dostatočne závažná na to, aby mala vplyv na obvyklé aktivity). Vyskytuje sa aspoň jeden deň v týždni a/alebo počas týždňa dôjde k jednej alebo viacerým jej epizódam.
  • Sú vylúčené vracanie vyvolané samotným pacientom, poruchy príjmu potravy, regurgitácia (spätný pohyb tekutého obsahu dutých orgánov) alebo ruminácia (dávenie vyvolané určitými pohybmi úst a jazyka, keď sa časť žalúdkového obsahu vyvráti a časť sa nanovo prehltne).
  • Pri bežných vyšetreniach (vrátane endoskopie hornej časti tráviaceho traktu) sa nezistia žiadne dôkazy o organických, systémových alebo metabolických ochoreniach, ktoré by mohli vysvetľovať symptómy pacienta.

Spojenie žalúdočnej nevoľnosti a ďalších symptómov

Žalúdočná nevoľnosť je symptóm, ktorý môže súvisieť s celým radom ďalších symptómov v zažívacom trakte, ako sú reflux žalúdočnej kyseliny, grganie, pálenie záhy a pod.

Reflux znamená „spätné prúdenie“. V tomto prípade to znamená, že obsah žalúdka sa čiastočne vracia späť do pažeráka. Žalúdočná nevoľnosť je často spojená s refluxom, môže však závisieť od množstva faktorov a individuálnej náchylnosti. Pacient má často problémy so zvieračom medzi žalúdkom a pažerákom, ale samotný reflux je do istej miery normálny jav. Jednoducho povedané – vracajúca sa žalúdočná šťava môže podráždiť nervové zakončenia, ktoré môžu tiež prenášať signál do centra vracania. Keď sú vaše nervy obzvlášť citlivé, budú reagovať ešte výraznejšie.

Žalúdočná nevoľnosť sa často vyskytuje v kombinácii s inými žalúdočno-črevnými ochoreniami a ťažkosťami, ako sú:

  • reflux kyseliny (ako sme ho opísali vyššie)
  • pálenie záhy
  • grganie
  • dráždivý žalúdok
  • tlak v žalúdku
  • pokazený žalúdok
  • ochorenie obličiek
  • zápal pečene (hepatitída)
  • zlyhanie srdca
  • vysoký krvný tlak
  • ďalšie ochorenia

Tieto symptómy môžu, ale nemusia byť príčinou žalúdočnej nevoľnosti. Ak žalúdočnou nevoľnosťou trpíte dlhšie (vyskytuje sa aspoň jeden deň v týždni a/alebo počas týždňa dôjde k jednej alebo viacerým jej epizódam) alebo je spojená s inými symptómami, napríklad so silnou bolesťou v oblasti žalúdka a čriev, poraďte sa s lekárom. Lekári určia príčinu a začnú vám podávať najvhodnejšiu liečbu.

Žalúdočná nevoľnosť počas tehotenstva – prvý a posledný trimester

Žalúdočná nevoľnosť sa častejšie vyskytuje v prvých týždňoch tehotenstva. Žalúdočná nevoľnosť sa obvykle začne prejavovať v 7. a skončí približne v 20. týždni tehotenstva. Kvôli pôsobeniu hormónov v organizme a tlaku na maternicu sa však môže vyskytnúť aj neskôr – od 31. týždňa tehotenstva.

Tipy na zvládnutie žalúdočnej nevoľnosti počas tehotenstva:

Jedlá si rozložte na celý deň a obmedzte tlak v žalúdku.
Naďalej veľa pite a dodávajte telu vitamíny a minerály. Pri žalúdočnej nevoľnosti môže pomôcť pitie nešumivej vody a bylinkových čajov, napríklad z rumančeka a mäty. Zmierni sa tým citlivosť žalúdka.
Mali by ste naraz konzumovať menšie množstvá potravy. Ľahko stráviteľné sú napríklad:

  • sušené ovocie
  • sušienky
  • sucháre
  • banány
  • zázvor

Ak chcete ťažkosti zmierniť pomocou liekov, vždy sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

Domáce lieky na žalúdočnú nevoľnosť

Žalúdočnú nevoľnosť (ktorá nemá vážnu príčinu) sa oplatí vyskúšať liečiť aj pomocou domácich liekov.

Skúste obmedziť kávu, alkohol, nikotín a kyslé šťavy, napríklad pomarančový džús. Fenikel môže upokojiť žalúdok. Keď je príčinou žalúdočnej nevoľnosti plnosť, cenné látky v rasci môžu problémy so žalúdkom odstrániť.

Varená mrkva obsahuje veľké množstvo vlákniny a v ľudovom liečiteľstve sa predpokladá, že viaže toxíny v čreve, preto môže prispieť k rýchlejšiemu zmierneniu žalúdočnej nevoľnosti.

Pomôcť môže aj pitie väčšieho množstva tekutín – dajte si šálku teplého mätového, rumančekového alebo zázvorového čaju alebo si skúste do pohára s vodou vytlačiť čerstvo rozkrojený citrón.

Pri žalúdočnej nevoľnosti môže pomôcť aj čerstvý vzduch – choďte na krátku prechádzku alebo si otvorte okná.

Samozrejme, vždy je najlepšie vyhnúť sa príčinám žalúdočnej nevoľnosti, ak viete, čo ju vyvoláva. Postihnutým však nepomáhajú všetky domáce recepty. Každý človek je iný a reaguje odlišne. Preto sa oplatí ich vyskúšať a keď zistíte, ktorý domáci liek vám zaberá, užite ho už pri prvých príznakoch žalúdočnej nevoľnosti.

Odporúčame vám navštíviť lekára, keď sa symptómy zhoršia, trvajú niekoľko dní alebo ich sprevádzajú iné príznaky, napríklad silná bolesť v oblasti žalúdka a čriev. Opis priebehu ochorenia a telesné vyšetrenia pomôžu určiť presnú príčinu žalúdočnej nevoľnosti.

Ako správne liečiť žalúdočnú nevoľnosť?

Počas následnej liečby sa nesnažíme dosiahnuť len úľavu od symptómov, zameriavame sa aj na spúšťače a príčiny. Liečba liekom Iberogast zmierňuje žalúdočnú nevoľnosť ako symptóm dráždivého žalúdka, ktorému hovoríme aj funkčná dyspepsia. Rastlinný liek upokojuje precitlivené žalúdočné nervy, chráni sliznicu žalúdka a normalizuje pohyby svalov v oblasti žalúdka a čriev.

Iberogast

Poruchy gastrointestinálneho traktu sú obvykle nielen mimoriadne nepríjemné a spojené s mnohými ťažkosťami, ale navyše často komplikujú prirodzený každodenný život. Našťastie máme Iberogast: kombinácia deviatich liečivých rastlín lieči základné príčiny aj nepríjemné príznaky.

Všetko o lieku Iberogast

Balenie lieku Iberogast

Majte liek Iberogast stále poruke!

Iberogast