Nadúvanie

Nadúvanie – čo môže pomôcť

V prvom rade – nepodliehajte panike! Nadúvanie je úplne prirodzené. Každý človek má v čreve určité množstvo plynu. Je to súčasť zdravého trávenia. Problémom sa stane až vtedy, keď nám robí nepríjemnosti a spája sa so symptómami ako nafúknuté brucho alebo distenzia. Môže v nás tiež vyvolať pocit hanby – ak plyny musíme vypustiť na verejnosti.

Tri spôsoby, ako odstrániť plyny zo zažívacieho traktu

 • uvoľnenie plynu ústami (grgnúť si na verejnosti však vôbec nie je príjemné)
 • vydychovanie v malých množstvách (keď plyn prejde cez steny tráviaceho traktu)
 • ALEBO: vypustenie plynu cez konečník (čo môže byť počuť ako .....prdnutie!)

Mimochodom: za normálne sa považuje, keď človek za 24 hodín vypustí plyn najviac 20-krát, až potom sa to považuje za nadúvanie.

Nadúvanie môže mať nasledujúce príčiny

Stravovacie návyky – medzi najdôležitejšie a najčastejšie spúšťače nadúvania patria „nesprávne“ stravovanie a stravovacie návyky.

Rýchlosť jedenia – keď sa pri jedení ponáhľame, môžeme spolu s jedlom prehltnúť aj veľa vzduchu, ktorý sa dostane do tráviaceho traktu.

Niektoré potraviny – nadúvanie môžu vyvolať aj potraviny, ktoré podporujú tvorbu plynov – šošovica, fazuľa atď. Aj veľmi výdatné, mastné alebo sladké jedlá môžu spôsobovať nadúvanie, rovnako ako aj nadmerná konzumácia alkoholu a kávy.

Náhrady cukru – spúšťačmi môžu byť aj náhrady cukru ako sorbitol alebo xylitol, ktoré sú súčasťou mnohých diét, a produkty typu „light“ alebo bez cukru.

Stres – problémy s trávením môžu byť dôsledkom silného a pretrvávajúceho stresu.

Potravinová intolerancia – nadúvanie môže spôsobovať najmä intolerancia laktózy a fruktózy – obidve tieto látky prechádzajú tráviacim traktom nestrávené, pretože neobsahujú enzýmy na trávenie alebo využitie v organizme. Črevné baktérie táto ďalšia potrava v hrubom čreve „teší“, no trávením týchto cukrov vytvárajú plyny.

Nerovnováha črevnej mikroflóry – ľudia trpiaci nadúvaním môžu mať iné zloženie bakteriálnej črevnej mikroflóry než ľudia, ktorých nenadúva.

Črevné baktérie – väčšinu črevných plynov vytvárajú samotné črevné baktérie v rámci normálneho procesu trávenia. Niektoré potraviny môžu tento proces zintenzívniť – vláknina v zeleninových pokrmoch sa oprávnene považuje za zdravú, no zároveň môže spôsobovať nadúvanie.

Muž v bielom tričku, ktorému vidieť len časť tela od bedra po plece, trpí bolesťou žalúdka.

Ako bojovať s nadúvaním

Proti nepríjemnému nadúvaniu existujú rôzne domáce prostriedky a lieky

 • Vyhýbajte sa potravinám, ktoré podporujú nadúvanie.
 • Ak niektoré jedlá neznášate, vyhýbajte sa im, napríklad mliečnym produktom pri laktózovej intolerancii alebo červenému vínu či syrom pri histamínovej intolerancii.
 • Malým deťom aj dospelým osobám môže pomôcť masáž brucha – brucho masírujte jemne v smere hodinových ručičiek.
 • Na uvoľnenie brušných svalov použite lokálne teplo, napríklad si na brucho položte termofor.
 • Môžete používať tzv. karminatíva, napr. rascu. Účinnou látkou karminatív sú esenciálne oleje, ktoré uľahčujú vypúšťanie črevných plynov. Tieto látky však nadúvaniu nepredchádzajú, len zaručujú menej nápadné uvoľňovanie črevných plynov. Ak dávate karminatíva deťom, používajte produkty, ktoré sú určené pre deti.

Alebo jednoducho vyskúšajte Iberogast – je to prírodný rastlinný liek, ktorý môžete užívať pri funkčných poruchách tráviaceho systému, ktoré sa okrem iného vyznačujú nadúvaním, pocitom plnosti a nafúknutým bruchom.

Iberogast účinkuje vďaka jedinečnej kombinácii deviatich extraktov z liečivých rastlín (vrátane rasce), ktoré sa navzájom dopĺňajú a ponúkajú účinnú úľavu od nadúvania a ďalších črevných symptómov funkčných porúch zažívacieho traktu, ako sú napríklad:

 • Brušné kŕče - Bolesť žalúdka spojená s kŕčmi alebo kolikou bez konkrétnej lokalizácie
 • Žalúdočná nevoľnosť - Naliehavá potreba vracať, hoci k vracaniu v skutočnosti nedôjde
 • Bolesť žalúdka - Bolesť žalúdka môže byť v závislosti od príčiny veľmi rôznorodá. Obvykle býva lokalizovaná v ľavej časti trupu, približne pod bránicou.
 • Bolesť brucha - Bolesť pod hrudnou kosťou / bolesť v hornej časti brucha
 • Plnosť - Pocit preťaženia jedlom bez súvislosti s predchádzajúcou konzumáciou potravín, ktorá by mohla tento pocit vysvetľovať

Iberogast

Poruchy gastrointestinálneho traktu sú obvykle nielen mimoriadne nepríjemné a spojené s mnohými ťažkosťami, ale navyše často komplikujú prirodzený každodenný život. Našťastie máme Iberogast: kombinácia deviatich liečivých rastlín lieči základné príčiny aj nepríjemné príznaky.

Všetko o lieku Iberogast

Fľaštička lieku Iberogast na zelenom pozadí obklopená rastlinami

Majte liek Iberogast stále po ruke!