Žalúdok a črevá – podrobnejšie informácie o zažívacích ťažkostiach

Muž v modrej košeli leží na gauči a trpí nafúknutým bruchom.

Nafúknuté brucho

Nafúknuté brucho môže byť nepríjemné, ide však o pomerne neškodný symptóm. Nemali by sme ho však zľahčovať s tým, že ide o dôsledok konzumácie rýchleho občerstvenia, nadmerného prežúvania, žutia žuvačky alebo fajčenia. Je dôležité zistiť jeho príčiny, hlavne ak je spojené s ďalšími ťažkosťami a sťažuje nám každodenný život.

Žena s červenými vlasmi na gauči s pohľadom upreným doľava.

Žalúdočná nevoľnosť

Najčastejším dôvodom žalúdočnej nevoľnosti a vracania je konzumácia nevhodného jedla alebo nápoja. Vďaka nutkaniu na vracanie môžeme potenciálne nebezpečnú látku dostať z tela von. Bohužiaľ, nie vždy to je také jednoduché. Pretrvávajúca a častá nevoľnosť si vyžaduje bližšie skúmanie. Tu nájdete informácie o častých príčinách a možnostiach liečby.

Žena, ktorej deti sa hrajú v pozadí, trpí nadúvaním.

Nadúvanie

Nie je to len o občasnom vypustení vzduchu. Ľudia trpiaci nadúvaním vypustia plyn viac než 20-krát za deň. Okrem stravovacích a životných návykov je potrebné zvážiť aj ďalšie faktory ako potravinová neznášanlivosť, zloženie črevnej flóry a mnohé ďalšie.

Tmavovlasá žena na okraji postele trpí tlakom v žalúdku.

Tlak v žalúdku

Ide o nepríjemný pocit, ktorý nie je ľahké opísať. Obvykle sa vyskytuje po nadmernej konzumácii jedla. V niektorých prípadoch však môže byť prejavom nejakého ochorenia, napríklad gastritídy, alebo poruchy, akou je funkčná dyspepsia (dráždivý žalúdok). Ako pri mnohých nejasných symptómoch, aj v tomto prípade je dôležité jeho bližšie preskúmanie.

Muž s bolesťou žalúdka sa pozerá doľava.

Bolesť žalúdka

Citlivé nervové bunky v zažívacom trakte alebo nejaké vážnejšie ochorenie? Bolesť žalúdka je obvykle symptómom pokazeného žalúdka, býva však i dôsledkom mnohých ďalších príčin. Na bolesť žalúdka sa pozrieme podrobnejšie a povieme si, čo s tým môžete urobiť.

Žena trpiaca bolesťou žalúdka

Dráždivý žalúdok

Dráždivý žalúdok je funkčná porucha žalúdka a čriev, ktorej hovoríme aj funkčná dyspepsia. Ako pri všetkých funkčných poruchách, ani táto nemá žiadnu organickú príčinu, symptómy však môžu byť závažné. Mnohí pacienti trpia predčasnou sýtosťou, pocitom plnosti a bolesťou žalúdka. Tu sa dozviete, čo je pôvodom dráždivého žalúdka a čo s tým môžete urobiť.

Žena, ktorá obeduje so svojimi deťmi v záhrade.

Syndróm dráždivého čreva - IBS

Bolesť brucha, nadúvanie a zmeny vo vyprázdňovaní ako zápcha alebo hnačka? Ide o typické symptómy syndrómu dráždivého čreva – funkčnej poruchy črevného traktu. Príčina IBS (podľa anglického termínu Irritable Bowel Syndrome) zatiaľ nie je známa a nanešťastie k dispozícii nie je ani kauzálna liečba. Vo vzťahu k symptómom toho však môžeme urobiť veľa.

Fľaštička lieku Iberogast na zelenom pozadí obklopená rastlinami

Majte liek Iberogast stále po ruke!