Žalúdočné nervy – enterická nervová sústava a spôsob jej fungovania

Muž sa usmieva

Žalúdočné nervy a enterická nervová sústava – riadiace centrum žalúdka

Žalúdočné nervy ovládajú trávenie – od pohybu žalúdka až po sekréciu žalúdočnej šťavy – riadia a ovládajú každú jednu činnosť žalúdka. Hoci sa tým zabezpečí čo najbezproblémovejší proces trávenia v žalúdku, môže to mať aj negatívne dôsledky – keď sú žalúdočné nervy podráždené, precitlivené alebo sú narušené nervové dráhy vedúce do mozgu, môže sa to prejaviť veľmi zlým zažívaním. Ako možno dostať žalúdočné nervy do rovnováhy? A ako presne fungujú?

Úloha žalúdočných nervov

Žalúdok plní počas trávenia niekoľko mimoriadne dôležitých funkcií – z pažeráka prijíma požutú potravu, ktorú ďalej zmiešava so žalúdočnou šťavou produkovanou v žalúdku a takto vzniknutú tráveninu posúva regulovaným spôsobom do čriev. Žalúdočné nervy zabezpečujú, aby tieto dokonale koordinované úlohy prebiehali čo najbezproblémovejšie. Prechádzajú celým žalúdkom a udržiavajú rovnováhu jednotlivých procesov.

Žalúdočné nervy však nevykonávajú svoju činnosť úplne nezávisle – sú súčasťou tzv. enterickej nervovej sústavy, ktorá ovláda všetky procesy v gastrointestinálnom trakte a jej riadiace centrá sa nachádzajú v celom zažívacom trakte.

Enterickú nervovú sústavu tvorí približne toľko nervových buniek, koľko sa ich nachádza v mieche. V dôsledku tejto skutočnosti a schopnosti sústavy nezávisle vytvárať podnety a vydávať konkrétne príkazy nezávisle od mozgu dostala aj druhý názov – črevno-mozgová os. Gastrointestinálny trakt však môže ovplyvniť naša psychika, napríklad vzrušenie pred testom môže vyvolať škŕkanie v žalúdku a hádka s partnerom nám zas môže vziať chuť do jedla a pokaziť naplánovanú romantickú večeru.

Na enterickú nervovú sústavu vplýva aj autonómny nervový systém (ANS), ktorý sa nachádza v celom organizme:

  • sympatická časť (SNS) znižuje sekréciu žalúdočnej šťavy a zabraňuje pohybom žalúdka,
  • parasympatická časť (PSNS) stimuluje krvný obeh a sekréciu žalúdočnej šťavy a aktivuje žalúdočnú motilitu.

V závislosti od situácie prevláda vplyv jednej oblasti. V stresovej situácii sa napríklad môžu funkcie žalúdka dostať do nevyváženého stavu.

Máte precitlivené žalúdočné nervy? Príznaky a spúšťače

Keď je rovnováha žalúdočných nervov narušená, zvyčajne si to všimneme. Často to môže viesť k nepríjemným príznakom:

  • pocit plnosti a/alebo tlaku v žalúdku
  • žalúdočná nevoľnosť
  • bolesť žalúdka
  • nadúvanie
  • pálenie záhy


Príznaky môžu byť spôsobené podráždením žalúdočných nervov alebo narušením prenosu impulzov, čím sa zmení ich reakcia na tráviace stimuly, keďže na externé tráviace stimuly reagujú silnejšie.

Prečo však dochádza k podráždeniu žalúdočných nervov? Vyvoláva ho mnoho faktorov:

  • stres
  • každodenný zhon a obavy
  • vzrušenie
  • existujúci dráždivý žalúdok
  • strava
  • konzumácia stimulujúcich látok, ako sú alkohol, kofeín alebo nikotín


Všetky tieto faktory môžu prispieť k poruche rovnováhy žalúdočných nervov. U postihnutých ľudí sa potom prejavia obvyklé príznaky.

Keď žalúdok postihne stres

Žalúdočné ťažkosti sú často vyvolané psychologickými stresovými faktormi. 

Aby sme pochopili, čo sa v tejto súvislosti deje, je potrebné vnímať stres diferencovaným spôsobom, keďže existujú rôzne druhy stresu a ich vnímanie je výrazne individuálne. 

Vzhľadom na to, že častý a/alebo dlhodobý stres nemusí postihnúť len žalúdok, ale môže vyvolať telesnú a duševnú záťaž celého organizmu, vždy je dobré proti nemu bojovať. Spoznajte svoje osobné stresové faktory – proti nepriateľovi môžeme bojovať len vtedy, ak ho poznáme. Niektorých ľudí stresuje nečinnosť, zatiaľ čo iní trpia tým, že majú priveľa povinností. V ďalšom kroku by sme sa mali zamyslieť nad stratégiami – pozitívne myslenie, všímavosť, dychové cvičenia a lepší spánok. 

Aby sa z podráždených žalúdočných nervov nestal ďalší stresový faktor, odporúča sa aj symptomatická liečba – existujú prírodné prostriedky, ktoré dokážu žalúdočné nervy rýchlo a účinne upokojiť.

Aké problémy môžu vzniknúť?

Nervózny alebo dráždivý žalúdok patrí medzi poruchy gastrointestinálneho traktu s nasledujúcimi typickými príznakmi:

  • Brušné kŕče - Bolesť žalúdka spojená s kŕčmi alebo kolikou bez konkrétnej lokalizácie
  • Žalúdočná nevoľnosť - Naliehavá potreba vracať, hoci k vracaniu v skutočnosti nedôjde
  • Bolesť žalúdka - Bolesť žalúdka môže byť v závislosti od príčiny veľmi rôznorodá. Obvykle býva lokalizovaná v ľavej časti trupu niekde pod bránicou.
  • Bolesť brucha - Bolesť lokalizovaná pod hrudnou kosťou/bolesť v hornej časti brucha
  • Nafúknuté brucho - Pocit preťaženia jedlom bez súvislosti s predchádzajúcou konzumáciou potravín, ktorá by mohla tento pocit vysvetľovať
  • Brušný tlak - Tlak v bruchu. V závislosti od toho, ako veľmi sú žalúdočné nervy citlivé, môžeme mať výrazný pocit plnosti alebo pociťovať silnú bolesť
Dve dievčatá si užívajú

Ako upokojiť žalúdočné nervy

Aby sme sa zbavili nepríjemných príznakov, je potrebné zaistiť rovnováhu žalúdočných nervov. Keď sú ťažkosti spôsobené organickými ochoreniami, je potrebné ich primerane liečiť. Ak sa nezistí žiadne organické ochorenie, lekár vám pravdepodobne diagnostikuje dráždivý žalúdok alebo syndróm dráždivého čreva. V oboch prípadoch ide o funkčné poruchy bez organického ochorenia. Na liečbu sa často používajú rastlinné prípravky.

Okrem toho môžu rozhodujúcu úlohu často zohrávať stravovacie návyky, ktoré môžu byť spúšťačmi príznakov. Veľa môžete urobiť zmenou návykov, ktoré vám spôsobujú nepríjemnosti. Môžete napríklad eliminovať stres alebo sa vyhýbať potravám, ktoré sa preukázali ako spúšťače príznakov.

Iberogast® spája účinky deviatich rôznych liečivých rastlín v jednom lieku a okrem priaznivých vplyvov na gastrointestinálny trakt môže pomôcť upokojiť aj citlivé žalúdočné nervy – pohyby žalúdka sa môžu znormalizovať a nepríjemné príznaky sa zmiernia.

Trávenie je náročná práca

Keď sa trávenie vymkne spod kontroly, výsledkom môže byť zlé zažívanie. Zistite, ako funguje zažívanie, aké sú možné príčiny problémov a ako môžete pomocou niekoľkých jednoduchých metód stimulovať zdravé zažívanie.

Viac informácií

Iberogast

Poruchy gastrointestinálneho traktu sú obvykle nielen mimoriadne nepríjemné a spojené s mnohými ťažkosťami, ale navyše často komplikujú prirodzený každodenný život. Našťastie máme Iberogast: kombinácia deviatich liečivých rastlín lieči základné príčiny aj nepríjemné príznaky.

Všetko o lieku Iberogast

Balenie lieku Iberogast

Majte liek Iberogast stále poruke!

Iberogast