Nafúknuté brucho – žalúdok a črevá pod tlakom

Nafúknuté brucho – žalúdok a črevá pod tlakom

Čo je nafúknuté brucho?

Nafúknuté brucho je jeden z najčastejších symptómov gastrointestinálnych ťažkostí na svete.

Nafúknuté brucho nie je jednoduché opísať. Pacienti uvádzajú, že majú pocit, ako keby mali „v bruchu kameň“, čo je spôsobené buď zvýšeným množstvom plynov v gastrointestinálnom trakte, alebo pocitom priveľkého napätia v bruchu. Je však potrebné uviesť, že nafúknuté brucho je obvykle subjektívny pocit, ktorý nemusí byť objektívne potvrdený množstvom črevných plynov alebo obvodom brucha. Keď niekto tvrdí, že sa cíti nafúknutý, môže a nemusí spozorovať väčší obvod brucha. Nafúknutie je symptóm a väčší objem brucha je viditeľný príznak, opuch a pocit tesnej kože alebo odevu v kombinácii s nepríjemnými pocitmi. Viditeľnú zmenu obvodu pása nazývame distenzia, ktorá sa vyznačuje uvoľnením brušnej steny.

Rozlišujeme aj tretí symptóm s podobnými ťažkosťami – nadúvanie. Nadúvanie je časté uvoľňovanie črevných plynov (viac než 20-krát denne). Ako obzvlášť nepríjemné ho vnímame, keď ho sprevádzajú symptómy ako nafúknuté brucho a distenzia.

Samotné nadúvanie spočíva v narušení črevnej motility, čo môže v porovnaní s väčšinou zdravých ľudí súvisieť s neúmernými alebo precitlivenými gastrointestinálnymi nervami. Toto je oblasť tzv. funkčných gastrointestinálnych porúch.

Plyny sú prirodzenou súčasťou čriev. Najčastejšie majú pôvod vo vzduchu, ktorý prehltneme počas jedenia alebo rozprávania. Druhou príčinou je fermentácia potravín baktériami v črevách. Hrubé črevo je po fyziologickej stránke najväčším úložiskom baktérií v gastrointestinálnom trakte.

Prehltnutý vzduch obsahuje prevažne dusík a kyslík. Plyny z baktériového metabolizmu majú pestrejšie zloženie. Obsahujú oxid uhličitý, metán a vodík alebo sírovodík, ktorý je zodpovedný za charakteristický zápach, a ďalšie látky so sírou. Množstvo a druh plynov z fermentácie závisia od typu skonzumovanej potravy a zloženia črevnej mikroflóry (počtu a pestrosti druhov a kmeňov baktérií žijúcich v črevách). Časť črevných plynov sa vstrebáva do krvi a vylučuje pri vydychovaní a zvyšok sa uvoľňuje vypúšťaním.

V črevách je približne 200 ml plynov a celkový denný objem vylúčených plynov môže dosiahnuť až 600 ml. Zdravý človek uvoľňuje plyny 10- až 20-krát denne.

Zvýšené množstvo plynov môže byť spôsobené:

  • nadmerným prehĺtaním vzduchu, napr. pri fajčení, žutí žuvačky alebo rozprávaní počas jedenia,
  • konzumáciou potravín, ktoré podporujú tvorbu plynov (fazuľa a iné strukoviny),
  • pitím šumivých nápojov,
  • narušeným trávením a vstrebávaním v tenkom čreve, v dôsledku ktorého sa do hrubého čreva dostane viac látok a tráveniny a dochádza tam k ich fermentácii (napr. laktázový deficit, malabsorpcia fruktózy),
  • spomaleným prechodom tráveniny gastrointestinálnym traktom v dôsledku organických alebo funkčných porúch,
  • premnožením baktérií v tenkom čreve (v porovnaní s hrubým črevom býva tenké črevo obvykle relatívne sterilné).

Ako diagnostikovať nafúknuté brucho?

Samotné nafúknuté brucho lekári vo všeobecnosti nediagnostikujú, pretože neexistujú presné metódy na posúdenie tohto problému. Rovnaké množstvo plynu nemusí u niektorých ľudí vyvolávať žiadne príznaky, zatiaľ čo iní ho môžu považovať za veľmi nepríjemné. Nafúknuté brucho a nadúvanie sú veľmi často prítomné pri tzv. funkčných poruchách gastrointestinálneho traktu, ako sú syndróm dráždivého čreva (IBS) a dráždivý žalúdok (funkčná dyspepsia).

Na čo sa bude lekár pýtať?

Ak vám nafúknuté brucho robí príliš veľké problémy alebo je bolestivé, obráťte sa na lekára. Lekára by ste mali navštíviť aj vtedy, keď nafúknuté brucho sprevádzajú iné symptómy, napríklad bolesť brucha či zmeny vo frekvencii alebo štruktúre stolice.

Pri nafúknutom bruchu sa vás lekár obvykle opýta na mnohé z faktorov, ktoré uvádzame vyššie, vrátane stravy, a položí vám otázky týkajúce sa tzv. výstražných symptómov, t. j. symptómov, ktoré môžu znamenať závažnejšie poruchy gastrointestinálneho traktu, ktoré nemajú funkčný charakter. Lekár sa často pýta aj na to, či má v rodine niekto peptický vred žalúdka, zápalové črevné ochorenie (ulceróznu kolitídu alebo Crohnovu chorobu), celiakiu alebo laktózovú intoleranciu, pretože tieto ochorenia môžu postihovať viacero členov rodiny.

Aké vyšetrenia lekár naordinuje?

Ak máte popri nafúknutom bruchu niektorý z tzv. výstražných symptómov, t. j. symptómov, ktoré môžu mať vážnejšiu organickú príčinu, lekár môže nariadiť určité doplnkové vyšetrenia, napríklad:

  • rozbor stolice (parazity, skryté krvácanie, kalprotektín),
  • vodíkový alebo vodíkovo-metánový dychový test (na vyšetrenie laktózovej a fruktózovej intolerancie),
  • vyšetrenie na celiakiu (genetická neznášanlivosť lepku v bežnom pečive),
  • v niektorých prípadoch rádiologické vyšetrenie a/alebo ultrazvuk brucha, gastroskopia, kolonoskopia.

Častý sprievodný symptóm – distenzia

Ak sa obvod brucha zväčšuje relatívne rýchlo, no index telesnej hmotnosti zostáva nezmenený, je veľmi pravdepodobné, že trpíte distenziou.

Za výstražné sa považujú nasledujúce symptómy. Môžu byť prítomné pri nafúknutom bruchu alebo distenzii a môžu byť nepríjemné, preto si vyžadujú pomoc lekára:

  • slabosť,
  • strata chuti do jedla,
  • pokles telesnej hmotnosti bez príčiny,
  • horúčka,
  • prítomnosť krvi v stolici.

Závažnou príčinou neustáleho zväčšovania brucha môže byť aj:

  • rýchly nárast hmotnosti (tzv. brušná obezita),
  • ascites (nadmerné množstvo tekutiny v bruchu),
  • zväčšenie objemu orgánov brušnej dutiny, napríklad pečene, sleziny alebo obličiek.

Aké sú najčastejšie príčiny nafúknutého brucha?

Mali by ste si však uvedomiť, že nadmerný vzduch v žalúdku a črevách najčastejšie spôsobujú úplne banálne veci ako veľmi rýchle a pažravé jedenie, žutie žuvačky, konzumácia potravín podporujúcich tvorbu plynov ako fazuľa, kapusta, ružičkový kel, cibuľa, chlieb, cestoviny, potraviny z obilnín, jablká, hrušky, broskyne, slivky, kukurica, ovos, zemiaky, mlieko, zmrzlina, plesnivé syry či otruby.

Zrejme najčastejšou príčinou nadúvania, ktorú si ani neuvedomujeme, je prehĺtanie nadmerného množstva vzduchu a často neschopnosť grgnúť si, t. j. zbaviť sa prehltnutého vzduchu, ktorý je v žalúdku. Odborne sa tomu hovorí aerofágia.

Plyny vznikajú v hrubom čreve aj prirodzene v dôsledku fermentácie (väčšinou sacharidov, ale nie iba tých), o ktorú sa starajú baktérie žijúce v hrubom čreve. Tvorba týchto plynov sa môže zvýšiť, keď sa do čreva dostanú ťažko stráviteľné a zle vstrebané sacharidy, ktoré sa nachádzajú v strukovinách, kapuste a cibuli.

Nadmernú fermentáciu môže uľahčovať aj laktózová intolerancia (laktóza je mliečny cukor), fruktóza (väčšinou sa nachádza v ovocí, ovocných šťavách a mede), nadmerná konzumácia sorbitolu, nerozpustnej vlákniny atď.

Brušné symptómy môžu vyvolávať aj tzv. funkčné poruchy gastrointestinálneho traktu. Tieto poruchy nemajú organickú (štrukturálnu alebo biochemickú) príčinu. Symptómy môžu byť napriek tomu veľmi závažné. Medzi funkčné gastrointestinálne poruchy patria:

  • syndróm dráždivého čreva (IBS),
  • dráždivý žalúdok (funkčná dyspepsia).

Dá sa nafúknutého brucha zbaviť pomocou diéty a stravovania?

Ak trpíte nafúknutým bruchom, odporúčame vám prehodnotiť stravovanie a spôsob života. Spôsob jedenia a skonzumované potraviny môžu zvyšovať tvorbu plynov a viesť k hromadeniu väčšieho množstva plynov v zažívacom trakte.

Väčšinu plynov produkujú črevné baktérie, ktoré fermentujú niektoré zložené sacharidy a cukry. Tuky a bielkoviny produkujú menej plynov.

Má tiež zmysel sústrediť sa na jedenie a spôsob života. Tvorbu plynov môže podporovať zvýšené prehĺtanie vzduchu, napríklad keď:

  • rýchlo jeme,
  • hovoríme pri jedle,
  • fajčíme cigarety,
  • žujeme žuvačku.

V prípade nadúvania a plynov sa oplatí vyskúšať diétu založenú na potravinách, ktoré nespôsobujú nadmernú tvorbu plynov. Nasledujúci zoznam potravín je len veľmi všeobecným odporúčaním, pretože každý človek reaguje na zložky potravy inak. Najlepšie je počúvať svoje telo a vyhýbať sa jedlám, ktoré spôsobujú nežiaduce symptómy ako nafúknuté brucho, distenzia a/alebo nadúvanie.

(Väčšinou) dobre znášané:

  • mäso, hydina a ryby,
  • vajcia,
  • zelenina ako hlávkový šalát, paradajky, cuketa,
  • ovocie ako hrozno, bobuľovité ovocie, čerešne, avokádo,
  • olivy,
  • ryža,
  • jogurt, kefír, cmar.

Zmeny zavádzajte do svojho jedálneho lístka postupne a sledujte pri tom reakcie svojho tela, aby ste mohli vylúčiť produkty, ktoré vaše ťažkosti ešte zhoršujú.

Vo všeobecnosti je zdraviu prospešné jesť čerstvé, nespracované potraviny bez umelých prísad, ako sú farbivá či konzervačné látky.

Rastlinné lieky proti nafúknutému bruchu a vetrom

Iberogast je liek, ktorý sa môže používať na úľavu od symptómov ako nafúknuté brucho, vetry, pocit plnosti, bolesť brucha a kŕče, ale tiež žalúdočná nevoľnosť. Je indikovaný na liečbu syndrómu dráždivého čreva a funkčnej dyspepsie, ktoré sa často prejavujú chronicky nafúknutým bruchom a vetrami. Iberogast je účinný vďaka jedinečnej kombinácii deviatich osvedčených extraktov z liečivých rastlín, ktoré pôsobia synergicky a zmierňujú rôzne symptómy a príčiny gastrointestinálnych problémov a funkčných porúch trávenia.

Iberogast

Poruchy gastrointestinálneho traktu sú obvykle nielen mimoriadne nepríjemné a spojené s mnohými ťažkosťami, ale navyše často komplikujú prirodzený každodenný život. Našťastie máme Iberogast: kombinácia deviatich liečivých rastlín lieči základné príčiny aj nepríjemné príznaky.

Všetko o lieku Iberogast

Balenie lieku Iberogast

Majte liek Iberogast stále poruke!

Iberogast