Syndróm dráždivého čreva

Syndróm dráždivého čreva (IBS) – čo to je a čo s tým môžete urobiť

Niektorí ľudia často trpia bolesťou brucha, nafúknutým bruchom / zväčšeným obvodom brucha (distenzia), hnačkou alebo zápchou a ani nevedia, prečo to tak je. Po návšteve ordinácie lekára sa možno dozvedia diagnózu „syndróm dráždivého čreva“. Ale čo presne je IBS (z angl. „Irritable Bowel Syndrome“), aké sú metódy jeho liečby a čo môžete urobiť, aby ste si uľavili od príznakov? Odpovede nájdete tu.

IBS: Prehľad možných symptómov

 • Bolesť brucha
 • Pocit tlaku v spodnej časti brucha, ktorý sa označuje aj ako nafúknuté brucho
 • Zväčšený obvod brucha, označovaný aj ako distenzia
 • Nepravidelné vyprázdňovanie / neobvyklá konzistencia stolice
  • Hnačka
  • Zápcha

Ak si myslíte, že môžete mať IBS, mali by ste sa čo najskôr poradiť so svojím lekárom. IBS síce môže sprevádzať bolesť, nepoškodzuje však hrubé črevo ani iné časti tráviaceho traktu. Preto patrí medzi tzv. funkčné gastrointestinálne poruchy. Ide o poruchy, ktoré nemajú organickú príčinu. Medzi rizikové faktory IBS patria ženské pohlavie, vek nad 50 rokov a IBS v rodinnej anamnéze. Typickými symptómami sú okrem iného nafúknuté brucho, hnačka a zápcha.

IBS sa môže u každého prejavovať inak. Symptómy niektorých pacientov sa líšia od symptómov iných a ich charakteristika a intenzita sa môžu časom zmeniť. Pre tých, ktorí trpia viacerými príznakmi, je praktické mať jedno riešenie na všetky. 

Existujú štyri typy dráždivého čreva

 • IBS-D (s dominanciou hnačky): u týchto pacientov s IBS je hlavným symptómom hnačka.
 • IBS-C (s dominanciou zápchy): u týchto pacientov s IBS je hlavným symptómom zápcha.
 • IBS-M (zmiešaný) (striedanie hnačky a zápchy): u pacientov s IBS sa strieda hnačka a zápcha.
 • IBS-U (nešpecifikovaný): tento typ dráždivého čreva nespĺňa kritériá IBS-C, IBS-D ani IBS-M, pacienti však napriek tomu majú bežné symptómy IBS.

Predpokladané spúšťače IBS

Presná príčina IBS ešte nie je známa. Zistilo sa, že ľudia, ktorým bol syndróm IBS diagnostikovaný, sú citlivejší na bolesť (napr. hrubého čreva).

Vznik IBS sa spája aj s pohlavím, vekom, genetickou výbavou, hormonálnymi zmenami, liekmi, gastrointestinálnymi infekciami, alergiami a niektorými potravinami. Lekári a výskumníci sa tiež domnievajú, že veľkú úlohu zohrávajú aj psychologické dôvody, napríklad stres.

Ak máte diagnostikovaný syndróm IBS, niektoré faktory môžu byť „spúšťačmi“ symptómov alebo „záchvatov“. Ide napríklad o:

 • Stres: silné emócie, napríklad úzkosť alebo stres, môžu mať u ľudí s IBS vplyv na brušné nervy a vyvolať symptómy.
 • Spôsob stravovania: strava s nízkym obsahom vlákniny môže u niektorých ľudí s IBS zhoršiť zápchu.
 • Potravinová neznášanlivosť ako sprievodné ochorenie: ľudia s IBS môžu mať poruchu vstrebávania laktózy (cukru, ktorý sa nachádza v mliečnych výrobkoch a mnohých spracovaných potravinách), fruktózy alebo sorbitolu (umelého sladidla), čo vyvolá symptómy IBS.

Úľava od IBS

Na syndróm dráždivého čreva neexistuje univerzálna liečba, pretože symptómy sú veľmi individuálne. Pacienti môžu z dlhodobého hľadiska okrem užívania správnych liekov spraviť niečo pre zmiernenie symptómov aj sami.

Lieky na IBS

Kvapalný liek Iberogast z liečivých rastlín preukázal efektívnosť pri liečbe syndrómu dráždivého čreva. Pomáhá s rôznymi prejavmi IBS, pretože pôsobí na rôzne príčiny ochorenia a má dobrý bezpečnostný profil.

Muž v modrej košeli si drží brucho.

Vo všeobecnosti platí, že liečba IBS by mala byť vždy prispôsobená hlavnému symptómu. Nižšie uvádzame niekoľko príkladov rôznych možností liečby.

Hnačku môžeme liečiť pomocou tzv. antidiaroík, ktoré bránia aktivite čreva, môžu zahustiť konzistenciu stolice a znížiť frekvenciu vyprázdňovania.

V prípade zápchy je jednou z možností liečby užívanie rozpustnej vlákniny, napr. psýlia, pretože v kombinácii s dostatočným prívodom tekutín dokáže uľahčiť vyprázdňovanie.

Spazmolytiká môžu uľaviť od kŕčovitej bolesti. Uvoľňujú kŕčovito zovreté brušné svaly, napríklad po jedle.

Čo môže pri symptómoch dráždivého čreva urobiť samotný pacient  

Ľudia so syndrómom dráždivého čreva by mali byť počas každodenného života a v stravovacích návykoch obzvlášť opatrní. Niekoľko všeobecných tipov, na ktoré je potrebné myslieť:  

 • Vyhýbajte sa stresu: samozrejme, všetkým stresovým situáciám sa nedá vyhnúť. Do všedného dňa by ste sa však mali snažiť zaradiť chvíľky na uvoľnenie. Môže to byť levanduľový kúpeľ, dlhá prechádzka počas obeda alebo príjemné víkendové stretnutie s priateľmi. 
 • Viac sa hýbte: šport a cvičenie môžu podporiť celkovú pohodu. Ľahký beh, plávanie či bicyklovanie môžu tiež stimulovať trávenie a môžu ich vyskúšať ľudia, ktorí v dôsledku syndrómu dráždivého čreva trpia zápchou.  
 • Vhodné stravovanie: pre pacientov s IBS neexistuje žiadna špeciálna diéta. Mali by ste však prehodnotiť svoje stravovacie návyky, aby ste tráviaci trakt zbytočne nezaťažovali. Vyhýbajte sa potravinovým spúšťačom, o ktorých viete. Ak u vás niektoré zložky potravy vyvolávajú reakciu v podobe IBS, odporúča sa ich zo stravy úplne vylúčiť. 

Možnosti stravovania pacientov s IBS  

Ako sme už uvedli, neexistuje žiadna špeciálna diéta, ktorá by pomohla pacientom s IBS, pretože každý človek je iný. Niektoré druhy stravy vám však môžu pomôcť. Vyskúšajte ich po dohode so svojím lekárom. 

  Lepok je bielkovina, ktorá sa nachádza v pšenici, jačmeni, raži a kamute a produktoch z týchto obilnín (v chlebe, cestovinách a pod.). Zatiaľ nie je úplne jasné, či má lepok skutočne vplyv na IBS. U niektorých pacientov, ktorí sú na bezlepkovej diéte, sa symptómy IBS skutočne zlepšia, hoci nemajú potvrdenú celiakiu. Ak chcete vyskúšať, či je pre vás bezlepková diéta vhodná, odporúčame vám ju niekoľko týždňov dodržiavať. Ak sa symptómy zlepšia, mali by ste skúsiť do stravy lepok znovu zaradiť a ak sa vrátia, mali by ste zostať na bezlepkovej diéte. V obidvoch prípadoch sa ešte poraďte so svojím lekárom. Je však potrebné zdôrazniť, že obilie s obsahom lepku je vynikajúcim zdrojom rôznych živín, ktoré je potrebné dopĺňať vhodnými bezlepkovými potravinami, napríklad kukuricou, pohánkou, pšenom, zemiakmi, ryžou a ovsom.

  Ľudské telo nedokáže rozložiť a stráviť potravinovú vlákninu. Črevné baktérie ju však vedia ľahko stráviť (skvasiť), čo môže viesť k tvorbe plynov, ktoré spôsobujú nafúknuté brucho a jeho bolesť.

  Rozpustná forma potravinovej vlákniny sa nachádza hlavne v strukovinách (fazuli, hrachu, sóji, šošovici), ovocí (citrusových plodoch, marhuliach, černiciach, brusniciach, hrozienkach, sušených slivkách), zelenine (artičokách, kapuste, karfiole, brokolici, ružičkovom keli, cibuli), ovsených otrubách a jačmeni. Rozpustná vláknina sa rozpúšťa vo vode a vytvára gélovitú štruktúru. Nerozpustná forma potravinovej vlákniny sa nachádza hlavne v celozrnnom alebo čiernom chlebe, celozrnnom pečive, celozrnných cestovinách, hnedej ryži, zelenine (v mrkve, paradajkách, paprike, zemiakoch, cukete, uhorkách), ovocí (v jablkách, hruškách, figách, kivi, banánoch, lesných jahodách), orechoch a semienkach. Nerozpustná potravinová vláknina pomáha zmierňovať hnačku, zatiaľ čo pri zápche je vhodné zvýšiť podiel rozpustnej vlákniny, ktorá zmäkčí stolicu a uľahčí vyprázdňovanie.

  Potravinová vláknina zohráva dôležitú úlohu v ľudskej strave, a preto by z nej nemala byť vylúčená. Naopak, odporúča sa jej množstvo postupne zvyšovať na 20 až 30 gramov denne. Začnite konzumáciou potravín, ktoré sú bohaté na rozpustnú formu potravinovej vlákniny, a potom pridajte potraviny s jej nerozpustnou formou. Ak sa po konkrétnom jedle necítite dobre, zo stravy ho vylúčte alebo nahraďte niečím iným.

  Aj mastné jedlá môžu symptómy IBS výrazne zhoršovať. Môžu sa zhoršiť už počas jedla alebo krátko po ňom. Tuk ovplyvňuje črevnú motilitu a kŕče, zvyšuje zadržiavanie tekutín, zhoršuje nafúknuté brucho a bolesť brucha.

  Napriek tomu je nevyhnutný pre normálne fungovanie organizmu. U dospelých by tuky mali tvoriť 30 – 35 % priemerného denného príjmu energie. Odporúčaný denný príjem tukov u pacientov s IBS, ktorým robí tuk problémy, sa pohybuje od 40 do 50 gramov denne, čo sa rovná štyrom polievkovým lyžiciam oleja denne.

  S nízkym obsahom čoho? FODMAP znamená „fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly“ – sacharidy, ktoré sú pre črevá ťažko stráviteľné. Keďže v dôsledku týchto sacharidov sa do čriev dostáva viac vody, ľudia s IBS môžu po ich konzumácii trpieť zvýšeným množstvom plynov, nafúknutým bruchom a hnačkou.

  Stravu s nízkym obsahom FODMAP-u môžete konzumovať výlučne pod dohľadom lekára a klinického dietológa.

  Pacienti sa takto stravujú šesť týždňov. V žiadnom prípade by to nemalo byť dlhšie, pretože môže vážne poškodiť zdravie. Pri jej konzumácii sa môže prejaviť nedostatok základných vitamínov a minerálov, najmä vitamínov skupiny B, vápnika, zinku a železa. Pochopíte to, keď zistíte, ktorým potravinám by ste sa pri strave s nízkym obsahom FODMAP-u mali vyhýbať – sú to mnohé zdravé potraviny ako melóny, hrušky, broskyne, mango, jablká a slivky, strukoviny, kešu orechy a niektoré druhy zeleniny ako artičoky, špargľa, brokolica, cibuľa, kaleráb a hríby. Vylúčený je aj pšeničný chlieb, cereálie, cestoviny a všetky produkty s obsahom laktózy.

  Po šiestich týždňoch môžete do stravy postupne zaraďovať potraviny s vyšším obsahom FODMAPU-u. Množstvo každej potraviny môžete zvyšovať a určiť si hranicu, keď vám už začne robiť problémy, a konzultovať to so svojím lekárom. Ak vám nejaká potravina nerobí problémy, zaraďte ju do stravy. Inak by ste sa jej mali vyhýbať.

  Viac informácií nájdete v brožúrke FODMAP diéta na zlepšenie stavu pri tráviacich ťažkostiach rôzneho typu. Na stiahnutie vo formáte .pdf tu.

  Naučte sa žiť so syndrómom dráždivého čreva  

  Hneď na začiatku by ste si mali nájsť lekára, ktorému dôverujete a ktorý má preukázateľné skúsenosti s IBS. Môže vám pomáhať a dávať vám cenné rady. Čím lepšie budete o svojom stave informovaný, tým lepšie si s ním budete vedieť poradiť. 

  Pouvažujte, či by ste o svojom IBS nemali informovať najbližšiu rodinu a priateľov – takto si totiž často so syndrómom dráždivého čreva poradíte ľahšie. Aj keď ide o problém, o ktorom mnohí ľudia neradi rozprávajú, otvorený rozhovor môže pomôcť. Môže priniesť úľavu a pozitívne ovplyvniť osobné vzťahy. Ak napríklad musíte zrušiť nejaké stretnutie, pretože sa necítite dobre, nikto vás nebude obviňovať a myslieť si, že sa vyhovárate. 

  Môžete prijať niekoľko preventívnych opatrení, aby ste sa vyhli nepríjemným situáciám. Keď cítite potrebu, môžu vám pomôcť špeciálne vložky do bielizne. Precitlivenej reakcii na niektoré zložky potravy sa vyhnete jednoducho tak, že sa čašníka opýtate na známe alergény a aditíva.  

  IBS – Psychologické tipy  

  Ako pacient s IBS môžete mať pocit, že vás zradilo vlastné telo, pretože trpíte tráviacimi problémami a nemôžete robiť väčšinu vecí, ktoré by ste robiť chceli. Hnevá vás to a niekedy svoje telo dokonca nenávidíte. Hoci sú tieto pocity úplne normálne, je dôležité naučiť sa svojmu telu tieto symptómy odpustiť. Telo len reaguje na súbor okolností, v ktorých sa ocitlo. A nenávisť či hnev vám aj tak nijako nepomôžu. Tieto pocity takmer vždy IBS ešte zhoršia. 

  Preto by ste sa k svojmu telu mali začať správať skôr ako k chorému priateľovi. Prestaňte s ním bojovať a nesnažte sa ho ovládať. Začnite počúvať, čo potrebuje, a splňte mu to. Váš zažívací systém nie je váš nepriateľ – je to váš partner.  

  IBS môže kvôli charakteru symptómov spôsobovať izoláciu. A izolácia môže IBS ešte zhoršiť. Ako pri každom zdravotnom probléme, aj v tomto prípade je kľúčom k zlepšeniu stavu sociálna podpora. Nájdite si v okolí skupinu, ktorá poskytuje pomoc ľuďom s IBS. S čím väčším počtom ľudí s IBS budete komunikovať, tým lepšie pre vás. Internet je ideálny nástroj na spájanie ľudí s rovnakým ochorením. Na internetových diskusných fórach nájdete pomoc, podporu a empatiu. Len si dajte pozor na dôveryhodnosť zverejnených informácií a nevyhľadávajte skupiny ľuďí, ktorých symptómy sú vážnejšie ako vaše. Nové zistenia vždy prediskutujte so svojím lekárom.  

  Symptómy zažívacích ťažkostí  

  Od pocitu plnosti po žalúdočné kŕče, nevoľnosť a vracanie: keď váš tráviaci systém nie je v rovnováhe, môže sa to prejaviť vo forme rôznych ťažkostí. Spúšťače často nie je jednoduché identifikovať, pretože za nepríjemnými príznakmi sa niekedy skrýva viacero príčin.

  Tráviace ťažkosti  

  Iberogast

  Poruchy gastrointestinálneho traktu sú obvykle nielen mimoriadne nepríjemné a spojené s mnohými ťažkosťami, ale navyše často komplikujú prirodzený každodenný život. Našťastie máme Iberogast: kombinácia deviatich liečivých rastlín lieči základné príčiny aj nepríjemné príznaky.

  Všetko o lieku Iberogast

  Fľaštička lieku Iberogast na zelenom pozadí obklopená rastlinami

  Majte liek Iberogast stále po ruke!